حجامت در درمان زردی نوزاد

حجامت برای زردی

حجامت گوش در درمان زردی نوزاد

احتمالا میدانید که عامل زردی روزهای اول تولد وجود بیلی روبین در خون نوزاد است که باعث زرد یا بیرنگ شدن چشم و صورت و گاها در زمانهایی زردی خیلی بالا این زردی در کل بدن نوزاد انتشار میابد ؛ در واقع زردی یک بیماری نیست بلکه علامتی ست که نشان دهنده بالا بودن میزان بیلی روبین است ، لازم به ذکر است که جای نگرانی نیست چون کودک شما با وجود زردی درد ندارد اما توجه و مراقبت زیاد شما رو میطلبد چون بیلی روبین بیش از حد در خون در بازه زمانی طولانی خاصیت سمی پیدا میکند و باعث بروز اسیب های مغزی میشود.
حالا شما تصور کنید زردی که با انتشار یک ماده به نام بیلی روبین در خون تجمع یافته و به سرتاسر بدن رسیده با یک خراش.

حجامت برای زردی

پشت گوش نوزاد و خروج دو قطره خون درمان میشود؟

دکتر حسن ابوالقاسمی (رئیس انجمن خون و سرطان کودکان ایران) با اشاره به اینکه حجامت پشت لاله گوش نوزاد برای درمان زردی به هیچ عنوان تایید نمیشود ادامه داد : طب سنتی باید به پیشگیری از بیماریها و همچنین سلامت تغذیه مردم بپردازد و حق دخالت در درمان بیماریها ندارد.

آیا طب سنتی در درمان زردی نوزاد تاثیری دارد؟

چطور با طب سنتی زردی را درمان کنیم؟

به عقیده پزشکان امروز طب سنتی میتواند در کنار درمان های پزشکی نقش تاثیر گزاری داشته باشد اما باید کاملا اصولی و زیر نظر متخصص طب سنتی باشد.

بر اساس طب سنتی زردی یک بیماری صفراوی (آتشی) است به زبان ساده تر و به اصطلاح سنتی نوراد مبتلا به زردی آتش گرفته است اما جای نگرانی وجود ندارد چرا؟ چون ابتلا به زردی باعث درد یا سوزش در نوزاد نمیشود و این یک اصطلاح است برای درمان، برای درک بهتر تصور کنید چه چیزاهایی یک اتش را خاموش میکند و زردی را بهبود میدهد بسیاری از درمانگران طب سنتی بر این باورند که داروهان گیاهی تاثیر زیادی بر درمان زردی نوزاد دارد

چه گیاهانی برای درمان زردی مفید اند؟

گیاهانی نظیر ترنجبین و شیرخِشت یکی از رایج ترین نسخه های طب سنتی برای درمان زردی نوزادی ست اما همانطور که عنوان شد حتما تحت نظر متخصص.

شیرخشت چیست؟

گیاهی ست از گیاهان خانواده گل سرخ و محصولی از مناطق معتدل اسیا . شیرخشت یک ملین خوب ، تب بر و خنک کننده است و در طب سنتی مورد استفاده قرار میگیرد ،

ابن سینا در کتاب قانون چنین گفته است : شیر خشت شبنمی ست که در هرات بر درخت بید و گون مینشیند و دارای مزاج معتدل است دارای خواص مسهل و شبه ترنجبین دارد اما از ان قوی تر است.

حجامت برای زردی

اگر به دنبال درمان زردی نورادتان با شیرخشت و کاملا سنتی باشید احتمالا حرفهای ضد و نقیضی در مورد استفاده از ان میشنوید ، در زمانهای قدیم از ان برای درمان زردی بسیار استفاده میشده اما در حال حاضر مورد تاییده برخی پزشکان نیست ، و یکی از دلایل توصیه به عدم استفاده از ان از نظر پزشکی به دلیل ان است که نوزاد تا قبل از رسیدن به سن شش ماهگی چیزی جز شیر و ویتامین آد نباید مصرف کند به همین خاطر توصیه پزشکان به والدین برای درمان زردی استفاده از شیر خِشت توسط مادر نوزاد و سپس شیر دادن به نوزاد است و همچنین درمان ترکیبی با نور درمانی ست که تاثیر بسزایی در سرعت درمان زردی نوراد دارد.
حکم ترنجبین در درمان زردی هم به همین صورت تجویز میشود که بهترین کار خورد ترنجبین توسط مادر و سپس شیر دادن به نوزاد است .

و همچنین استفاده از قطره بیلی ناستر هم میتواند گزینه خوب و مطمئنی باشد که در واقع عصاره ی همان شیر خشت قدیمی ست و کاملا گیاهی . از بیلی ناستر را باید خود کودک مستقیم مصرف کند اما حتما باید زیر نظر متخصص انجام شود ،
تاثیر بیلی ناستر به این صورت است که خاصیت ملین دارد در روده باز جذب میشود و باعث اسهال میشود و دفع بیلی روبین انجام میشود و حتما باید با نور درمانی ترکیب شود تا اثر مستقیم و موثری در کوتاه ترین زمان باشد.


بیشتر بخوانید:   اجاره دستگاه زردی در منزل 


شستن نوراد با عرق کاسنی:

شستن بدن نوزاد با عرق ترنجبین به همراه اب ولرم در درمان زردی مفید است .

تغذیه با طب سنتی :

همانطور که در مقاله های قبلی عنوان کردیم شما با خوردن مواد غذایی با طبع سرد میتوانید به درمان زردی کمک کنید و همچنین از مصرف غذاهای گرمی پرهیز شود.
و برای درمان زردی نوراد بهتر است مادر از غذاهایی مثل اش یا سوپ جو ، اب زرشک طبیعی ، آب انار ملس طبیعی مرکبات خرفه گشنیز استفاده کند و به نوزاد شیر دهد‌‌

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلام وقتتون بخیر بچه م 12 اردیبهشت بدنیا اومده 16 اردیبهشت ما با استفاده از بیلی چک زردی رو اندازه…
سلام خسته نباشید زردی نوزاد من در هشت روزگی 11.6 هست آیا نیاز به دستگاه داره؟
سلام پسر من 37هفته به دنیا اومد چهارروزگی زردیش 12,7بود روز8شد 14 که دستگاه گذاشتم شد 10درمان خانگی شروع کردم…
سلام وقتتون بخیر دخترمن ۳ روزگیش زردیش ۸ بود ۶ روزگیش شد ۱۴ ۳ روز گذاشتیم تو دستگاه زردیش اومد…