از کجا بفهمم نوزادم زردی داره؟

از کجا بفهمم بچم زردی داره!؟ بهترین و آسون ترین راه های شناسایی زردی نوزاد توسط والدین تو منزل چیه؟ تو این مقاله بطور کلی در خصوص تشخیص علایم زردی نوزاد صحبت می کنیم اما قبل از اون به شما پیشنهاد می کنم که مقاله زردی نوزاد چیست رو مطالعه کنید که به شخاتتون راجب اون خیلی کمک بیشتری می کنه.

تشخیص زردی نوزاد توسط والدین امکان پذیره؟

از کجا بفهمم نوزادم زردی داره؟

از کجا بفهمم نوزادم زردی داره؟

تشخیص زردی توسط والدین نوزاد امکان پذیر هست و در مراحل اولیه حتی پدر و مادر ها تشخیص میدهند و با شکایت زرد شدن پوست نوزاد به سراغ پزشک نوزادشون میرن که بعد در مرحله دوم پزشک نوزادان تشخیص ایکتر یا زردی برای نوزاد می‌زاره پس در بعضی مواقع تشخیص اولیه زردی توسط والدین نوزاد اتفاق می افته

تشخیص اولیه زردی :

تشخیص اولیه معمولا توسط والدینی که یا فرزند قبلی داشتند که به زردی مبتلا بوده و اقدامات لازم و روتین برای درمان زردی نوزاد رو در موردش آشنای داشتن و یا اطلاعات کافی در این زمینه از طرق مختلف ( بزرگترها / گوگل / کتابها ) بدست آوردن

زردی پس از مرخص شدن :

تشخیص زردی توسط والدین معمولا در نوزادانی اتفاق می افتد که بعد از مرخص شدن از بیمارستان دچارش میشوند و این بار پدر و مادر یا به بیمارستان مراجعه میکنند و نوزاد را بستری میکنند یا به دنبال دستگاه زردی نوزاد در منزل میگردند.

معمولا اگر در روز اول و دوم زردی بروز پیدا کند دقیقا زمانی که نوزاد هنوز در بیمارستان است توسط پزشک و پرستار تشخیص داده میشه و در اون صورت اقدامات و راهکارهای لازم جهت بستری یا اجاره دستگاه زردی در منزل به والدین آموزش داده میشود.

در هر صورت نوزادی که بدنیا می آید یا به ایکتر همان زردی هیچ وقت مبتلا نمیشود
یا در روزهای اولیه مبتلا می‌شود و درمان میشود
یا مبتلا نیست و بعد گذشته روزهای اول مبتلا می‌شود که در این مورد والدین باید به مسئله آگاه باشند و زردی را بشناسند تا بتوانند سریع عمل کنند .

نشانه های زردی در نوزادان :

تشخیص زردی نوزاد

تشخیص زردی نوزاد

اولین نشانه ی زردی در نوزاد زرد شدن سفیدی چشمان نوزاد است
و اولین جایی که زرد میشود در صورت نوزاد ، چشمان اش است و اگه بخوام دقیق تر براتون توضیح بدم مخاط چشمان نوزاد عضو سفید رنگ چشم نوزاد به زردی میزند و هرچقدر عدد و رنج زردی بالاتر میرود این رنگ زرد بیشتر می‌شود به صورتی که اول از رنگ زرد ملایم به تیره تر میرود و در نوزادانی که عدد زردی خیلی بالاتر رفته و پدر و مادر و اطرافیان نوزاد هوشیار نبودند و دیر متوجه این موضع شده آمد دیده شده که به رنگ زرد تیره که به سبز متمایل است در آمده .
این از اولین نشانه زردی

نشانه دوم زردی یعنی درواقع در درجه دوم رنگ پوست نوزاد است که معمولا از نوک بینی شروع میشود که به زردی متمایل میشود و کم کم به گونه ها می‌رسد در این حالت زردی نوزاد شما بیشتر شده است اما نگران نباشید تا همین درجه هم هنوز در همان حالت خفیف قرار دارد تا وقتی که شما زردی را در گونه و بینی و جشمانش می‌بینید در همان حالت خفیف هست
در این موقعیت شما باید اقدام به نور درمانی کنید و یا در بیمارستان نوزاد را بستری کنید یا با شرکتهای اجاره دستگاه زردی تماس بگیرید به هر حال تا زردی در حالت خفیف قرار داره و شدت پیدا نکرده درمان رو هرچه سریعتر شروع کنید بهتره.

اجاره دستگاه زردی نوزاد در منزل

برای اجاره دستگاه زردی نوزاد می تونید به لینک بالا مراجعه کنید که خودتون به راحتی امکان برطرف کردن این بیماری رو در منزل داشته باشید و نیازی به مراجعه به بیمارستان نباشه!

دستگاه درمان زردی نوزاد

دستگاه درمان زردی نوزاد

درجه سوم زردی زرد شدن پوست نوزاد در قسمت گردن و قفسه سینه است که در این حالت احتمالا زردی نوزاد به عدد پانزده رسیده و در حالت متوسط قرار داره و از رنج خفیف گذشته است در این حالت امکان پایین امدن زردی نوزاد در خانه و در بیمارستان به یک اندازه است و خطری نوزاد رو تهدید نمیکنه در این مرحله هم نکته ی مهم همین هست که به موقع فتوتراپی و نور درمانی رو شروع کنیم .

تشخیص زردی به صورت چشمی :

یک نکته ی خیلی مهم این است که یادمون باشه تشخیص قطعی و مورد اطمینان زردی فقط و فقط از طریق آزمایش امکان پذیره و اصلا به ارزیابی چشمی هیچ اطمینانی نیست چون به وفور دیده شده که حتی پزشک متخصص نوزادان هم گاها به صورت چشمی اشتباه تشخیص داده اند پس. تشخیص چشمی فقط میتواند معیار تشخیصی برای شروع زردی باشد همین نه اینکه به صورت چشمی تشخیص بدهیم عدد زردی اکنون چند است ، پس این ارزیابی گاها برای پزشک نوزادان هم قابلیت اشتباه دارد پس شما بعنوان پدر و مادر که جای خود دارید .

بنابراین چه قبل از شروع درمان با دستگاه فتوتراپی و چه در حین آن و چه زمانی که میخواهید درمان را قطع کنید هرگز نگویید حس میکنم زردی نوزادم کمتر شده یا رفع شده حتما باید قبل از ترک بیمارستان یا تحویل دستگاه های فتوتراپی در منزل یک تست یا آزمایش بدهید و با مشاور یا متخصص نوزادان مشورت کنید که ببینید قطع یا ادامه درمان را توصیه میکند

در حین درمان هم باید آزمایش بدهید تا از سیر نزولی یا صعودی بودن عدد زردی مطمئنم شوید مخصوصا زمانی که با عدد بالای زردی نوزاد را شروع به درمان میکنید .

علامت بی حالی در نوزاد :

بیحالی در نوزاد

بیحالی در نوزاد

نوزادی که عدد زردی اش بالا باشد یعنی از رنج متوسط بالاتر رفته و زردی به قسمت پایین تنه هم رسیده و احتمالا زردی از عدد ١٨ بالاتر هست میلی به خوردن شیر ندارد در واقع توان مکیدن سینه مادر را ندارد و کمی بی حال میشود کمتر گریه میکند و در کل نشانه های بیماری را در این نوزاد می‌بینید این نوزاد سریعا باید داخل دستگاه گزاشته شود البته لزوم به بستری ندارد و شرکتهای معتبری هستند که دستگاه های با تعداد لامپ بیشتر در اختیار شما قرار می‌دهند تا زردی را کنترل کنید .
در چنین حالتی یادتان باشد به محض استفاده یک روز از دستگاه مجددا آزمایش دهید تا عدد زردی به دقت بررسی شود و اگر سیر نزولی داشت درمان در منزل را ادامه میدهید تا به عدد مورد نظر که زیر ده هست برسد .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + 14 =