از کجا بفهمم نوزادم زردی داره؟

از کجا بفهمم نوزادم زردی داره؟

علائم زردی نوزاد چیست!؟ بهترین و آسان‌ترین راه‌های شناسایی زردی نوزاد توسط والدین درمنزل چیست؟ در این مقاله بطور کلی در خصوص تشخیص علایم زردی نوزاد صحبت می‌کنیم اما قبل از آن به شما پیشنهاد می‌کنیم که مقاله زردی نوزاد چیست را مطالعه کنید که اطلاعات کامل‌تری درباره زردی نوزاد به دست آورید.

تشخیص زردی نوزاد توسط والدین امکان پذیره؟

از کجا بفهمم نوزادم زردی داره؟
از کجا بفهمم نوزادم زردی دارد؟

تشخیص زردی توسط والدین نوزاد امکان پذیر است و در مراحل اولیه حتی پدر و مادر‌ها آن را تشخیص می‌دهند و با شکایت زرد شدن پوست نوزاد به پزشک مراجعه می‌کنند؛ که در مرحله دوم پزشک تشخیص ایکتر یا زردی برای نوزاد می‌دهد پس در بعضی مواقع تشخیص اولیه زردی توسط والدین نوزاد اتفاق می‌افتد.

تشخیص اولیه زردی :

تشخیص اولیه معمولا توسط والدینی است که فرزند بزرگتری داشتند که به زردی مبتلا بوده و با اقدامات لازم و روتین درمان زردی نوزاد آشنایی دارند و یا اطلاعات کافی در این زمینه از طرق مختلف ( بزرگترها / گوگل / کتابها ) بدست آوردند.

زردی پس از مرخص شدن :

تشخیص زردی توسط والدین معمولا در نوزادانی اتفاق می‌افتد که بعد از مرخص شدن از بیمارستان دچار آن می‌شوند و این بار پدر و مادر یا به بیمارستان مراجعه کرده و نوزاد را بستری می‌کنند یا به دنبال اجاره دستگاه زردی نوزاد در منزل میگردند.

معمولا اگر در روز اول و دوم زردی بروز پیدا کند دقیقا زمانی که نوزاد هنوز در بیمارستان است توسط پزشک و پرستار تشخیص داده میشود و در این صورت اقدامات و راهکارهای لازم جهت بستری یا اجاره دستگاه زردی در منزل به والدین آموزش داده میشود.

در هر صورت نوزادی که بدنیا می‌آید به زردی مبتلا نیست و  در روزهای اولیه تولد مبتلا می‌شود که در این مورد والدین باید به مسئله آگاه باشند و زردی را بشناسند تا بتوانند سریع عمل کنند .

نشانه های زردی در نوزادان :

تشخیص زردی نوزاد
تشخیص زردی نوزاد

اولین نشانه‌ی زردی در نوزاد زرد شدن سفیدی چشمان نوزاد است و اولین جایی که در صورت نوزاد زرد می‌شودچشمان‌ اوست. اگر بخواهیم دقیق تر توضیح دهیم مخاط چشمان نوزاد(عضو سفید رنگ چشم) به زردی میزند و هرچقدر عدد و رنج زردی بالاتر می‌رود این رنگ زرد بیشتر می‌شود، به صورتی که اول از رنگ زرد ملایم به تیره‌تر می‌رود و در نوزادانی که عدد زردی خیلی بالاتر رفته و دیر تشخیص داده شده دیده شده که این رنکه بهزرد تیره متمایل به سبز در آمده است .
این از اولین نشانه زردی

نشانه دوم زردی، رنگ پوست نوزاد است که معمولا از نوک بینی شروع میشود که به زردی متمایل می‌شود و کم کم به گونه ها می‌رسد. در این حالت زردی نوزاد شما افزایش پیدا کرده است اما نگران نباشیداین به معنی زردی شدید نیست و تا زمانی که زردی در گونه و بینی و چشم‌ها باشد همچنان خفیف است.
در این موقعیت شما باید اقدام به نور درمانی کنید و یا در بیمارستان نوزاد را بستری کنید یا با شرکتهای اجاره دستگاه زردی تماس بگیرید. به هر حال تا زردی در حالت خفیف قرار دارد و شدت پیدا نکرده است درمان را هرچه سریعتر شروع کنید.

اجاره دستگاه زردی نوزاد در منزل

برای اجاره دستگاه زردی نوزاد می‌توانید به لینک بالا مراجعه کنید و به درمان زردی در منزل اقدام کنید!

دستگاه درمان زردی نوزاد
دستگاه درمان زردی نوزاد

درجه سوم زردی، زرد شدن پوست نوزاد در قسمت گردن و قفسه سینه است که در این حالت احتمالا زردی نوزاد به عدد پانزده رسیده است و در حالت متوسط قرار دارد و از رنج خفیف گذشته است. در این حالت امکان پایین آمدن زردی نوزاد در خانه و در بیمارستان به یک اندازه است و خطری نوزاد رو تهدید نمی‌کند در این مرحله هم نکته‌ی مهم همین است که به موقع فتوتراپی و نور درمانی رو شروع کنیم .

تشخیص زردی به صورت چشمی :

یک نکته ی خیلی مهم این است که یادمان باشد که تشخیص قطعی و مورد اطمینان زردی فقط و فقط از طریق آزمایش امکان پذیر است و اصلا به ارزیابی چشمی هیچ اطمینانی نیست چون به وفور دیده شده که حتی پزشک متخصص نوزادان هم گاها به صورت چشمی اشتباه تشخیص داده‌ است بنابراین تشخیص چشمی فقط می‌تواند معیار تشخیصی برای شروع زردی باشد.

بنابراین چه قبل از شروع درمان با دستگاه فتوتراپی و چه در حین آن و چه زمانی که می‌خواهید درمان را قطع کنید نسبت به چک کردن میزان زردی با روش‌های دقیق و قابل اطمینان اقدام کنید.

در حین درمان هم باید آزمایش بدهید تا از سیر نزولی یا صعودی بودن عدد زردی مطمئن شوید به خصوص زمانی که با عدد بالای زردی نوزاد را شروع به درمان می‌کنید .

علامت بی حالی در نوزاد :

بیحالی در نوزاد
بیحالی در نوزاد

نوزادی که عدد زردی اش بالا باشد یعنی از رنج متوسط بالاتر رفته و زردی به قسمت پایین تنه هم رسیده باشد احتمالا زردی از عدد ١٨ بالاتر است  و نوزاد میلی به خوردن شیر ندارد. در واقع توان مکیدن سینه مادر را ندارد و کمی بی حال می‌شود، کمتر گریه می‌کند و در کل نشانه‌های بیماری را در این نوزاد می‌بینید که سریعا باید داخل دستگاه قرار گیرد. البته لزوم به بستری ندارد و شرکتهای معتبری هستند که دستگاه های با تعداد لامپ بیشتر در اختیار شما قرار می‌دهند تا زردی را کنترل کنید .
در چنین حالتی یادتان باشد به محض استفاده یک روز از دستگاه مجدد آزمایش دهید تا عدد زردی به دقت بررسی شود و اگر سیر نزولی داشت درمان در منزل را ادامه دهید تا به عدد مورد نظر که زیر ده هست برسد .

2 پاسخ

    1. بله نوزاد چون سن نوزاد بالا میره باید زردی کاهش پیدا کنه یعنی تا هفته دوم زردی به ۳/۴ رسیده باشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلام وقتتون بخیر بچه م 12 اردیبهشت بدنیا اومده 16 اردیبهشت ما با استفاده از بیلی چک زردی رو اندازه…
سلام خسته نباشید زردی نوزاد من در هشت روزگی 11.6 هست آیا نیاز به دستگاه داره؟
سلام پسر من 37هفته به دنیا اومد چهارروزگی زردیش 12,7بود روز8شد 14 که دستگاه گذاشتم شد 10درمان خانگی شروع کردم…
سلام وقتتون بخیر دخترمن ۳ روزگیش زردیش ۸ بود ۶ روزگیش شد ۱۴ ۳ روز گذاشتیم تو دستگاه زردیش اومد…