نحوه صحیح شیردهی نوزاد

اگر شما مادری هستید که شدیدا تمایل دارید خودتان به فرزندتان شیر بدهید احتمالا با مسئله شیر خوردن نوزادتان کمی به مشکل برخورده اید خصوصا اگر فرزند اولتان را به دنیا اورده باشید ، پس ما کاملا با اوضاع روانی و فیزیکی شما در این شرایط آشنا هستیم و درکتان میکنیم و میدانیم که احتمالا کودک شما سینه تان را نمیگیرد یا به سختی میگیرد یا نوک سینه های شما ترک خورده است و شیر درون سینه ها تجمع پیدا کرده است و به شدت دردناک و متورم شده است از طرفی شدیدا اندوهگین هستید که چرا نوزاد من شیر نمیخورد .
از این پس که وارد این سایت شدید کافی ست که به ما اعتما کنید و تجربیات ما را با دقت بخوانید و خیلی دقیق به ان عمل کنید تا نتیجه را به سرعت ببینید، چون ما در این قسمت سعی داریم نکاتی تخصصی را به شما بیاموزیم .
و یک سورپرایز ویژه هم برای مادرانی که از خدمات دستگاه های زردی نوزاد شرکت ما استفاده کردند داریم شما میتوانید در صورت تماس با پشتیبانی، مسقیماً با مامای شرکت تماس تلفنی برقرار کنید و یک ویزیت تلفنی رایگان از ما هدیه بگیرید‌.

نکاتی که در شیردهی باید رعایت کنید:

 1. اول از همه غذایی که مادر میخورد مستقیما بر شیر تاثیر میگذارد پس توصیه ما این است که از خوراکی های بد بو مثل سیر و پیاز ، پیازچه خصوصا به صورت خام پرهیز کنید
  مواد نفاخ مثل شیر ، کاهو،کلم ، نخود ، لوبیا و… پرهیز کنید تا روده های کودکتان نفاخ نشود‌.
  مواد سرد مزاج مثل: خیار ، هندوانه، دوغ، کدو، باقالی ،اسفناج و…. کمتر استفاده کنید یا در صورت مصرف از مصلح ان (مواد گرمی) مثل : عسل ، دارچین ، گوشت بلدرچین هم استفاده کنید
 2. دوم مادری که پستانهای متورم شده از شیر دارد اما شیر از سینه هایش جاری نمیشود قبل از هر بار شیردهی باید به مدت پنج دقیقه سینه ها را زیر اب ولرم روشویی با دست ماساژ ِ به سمت نوک دهد این حرکت کمک به روند جریان شیر میکند
 3. سوم اگر با وجود ماساژ زیر اب ولرم و مکیدن نوزاد شیر جاری نشد نوک و هاله سینه را چندین مرتبه به سمت بیرون فشار دهید تا شیر قطره قطره تخلیه شود وحالا سعی کنید نوک سینه را در دهان نوزاد بگزارید چون نوراد حس بویایی قوی دارد و با بوی شیر به سمت نوک پستان کشیده میشود با اینکه سینه را در دهان نوراد میگزارید ممکن است بازهم مکیدن را اغاز نکند یا با دوبار مکیدن خسته شود و ادامه ندهد یادتان باشد این طبیعی است چون فک نوزاد ضعیف است و این موضوع نباید شمارا تسلیم کند و شیر خشک را آغاز کنید ، چندین بار در طول روز این کار را انجام دهید تا بالاخره کودک سینه را بگیرد.
 4. چهارم اگر هم به این نتیجه رسیدید که کودک خیلی گرسنه است و حتما باید شیر خشک داده شود از مقدار خیلی خیلی کم شروع کنید و با سرنگ با پوزیشن مکیدن شیر مادر شروع کنید و سرنگ (بدون سر سوزن) را کنار سینه نگه دارید جوری شیر را به کودک بخورانید که از نوک سینه خودتان جاری شود و به دهان کودک برسد و به صورت خیلی آسان شیر را با شیشه شیر در اختیارش قرار ندهید در این صورت کودک برای شیر خوردن از سینه هیچ تلاشی نخواهد کرد و به اصطلاح تنبل میشود.
 5. پنجم: برای شیر دادن به نوزاد حتما چهار انگشت زیر سینه و یک انگشت شصت بالا ی سینه باشد و هرگز به صورت قیچی هاله سینه را نگیرید چون مجاری شیر را مسدود میکنید.

نوزاد روزی چند وعده شیر بخورد؟

کودکتان در زمان نوزادی باید روزانه ۸ تا ۱۲ وعده شیر بخورد

در هر وعده بین پانزده الی چهل دقیقه مکیدن را ادامه دهد

(اگر کمتر از پانزده دقیقه میمکد یعنی خوب شیر نمیخورد و اگر بیشتر از چهل دقیقه مکیدن را ادامه میدهد یعنی از سینه ی شما به عنوان پستانک استفاده میکند)

چطور بفهمم که نوزادم واقعا از سینه هایم شیر میخورد؟

نوزادی که در حال شیر خوردن از پستان است لبهای برگشته به سمت بیرون دارد یعنی شما قسمت صورتی رنگ داخل لبهای کودک را زمانی که نوک سینه در دهانش هست میبینید .

برای رهایی از شقاق یا ترک پستان این نکات را رعایت کنید :

 1. اول اینکه به هیچ وجه پستان و نوک انرا با هیچ ماده ی شوینده ای شست و شو ندهید فقط و فقط از اب استفاده کنید.
 2. دوم در هنگام شیر دادن شما باید کل هاله ی پستان را در دهان نورادتان بگذارید نه فقط نوک سینه را ، این کار جدا از جلوگیری از ترک خوردن نوک پستان به مکیدن نوزاد هم کمک میکند .
 3. سوم بعد از پایان هر نوبت شیر دهی شما باید با فشار دادن نوک پستان مقداری شیر را روی نوک سینه باقی بگذارید.
 4. چهارم: اگر هنوز نوک سینه تان ارک نخورده بعد از هر بار شیر دهی از پماد ویتامین آد استفاده کنید‌.
 5. پنجم: اگر نوک سینه شما ترک خورده است از پناد ماستلا یا هیدرودم استفاده کنید اگر نقاطی که ترک خورده قارچی شده یا به اصطلاح برفک زده است میتوانید از پماد نیستاتین استفاده کنید اما یادتان باشد قبل از شیردهی با آب تنها بشویید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − 5 =